Menu
Sepetiniz

Hakkımızda

Delice by E olarak soğuk sıkım erken hasat zeytinyağlarımızın kalitesinden ödün vermemek için ağaç bakımından muhafaza koşullarına kadar taki edilmesi gereken hususları yerine getirmekteyiz.


Kendi arazimizde yetiştirdiğimiz ağaç bakımında zirai ilaç kullanmadan, Ekim ayında başlayan hasatımızı zeytinler halen yeşilken dalından elle toplar, aynı gün birkaç saat içinde sıkım yaparak üretilir.


Erken hasat zeytinlerden daha sağlıklı ve yeşil bir yağ ortaya çıkar. Zeytin dalından koparıldıktan sonra ideal olarak 4-6 saat içinde sıkılmalıdır çünkü zeytin bekledikçe vereceği yağın kalitesi, nefaseti ve içerisindeki faydalı vitamin ve anti-oksidanlar azalır, istenmeyen serbest yağ asitleri ise yükselir.


Zeytinyağının yüksek kalitesini ve düşük asit oranını belirleyen en önemli etkenlerden biri de üretimde kullanılan yöntemdir. Zeytinyağının vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi yararlı içeriklerini korumak için düzgün şekilde üretim yapılmalıdır. Delice by E zeytinyağları soğuk sıkım yapılarak elde edilmektedir ve böylece faydalı bileşenler bir kayba uğramazlar. Soğuk sıkım tekniğinde zeytin hamuru maksimum 27oC'de tutulur ve böylece daha az miktarda ancak daha sağlıklı bir yağ elde edilir.


Bu prensiple yola çıkarak uyguladığımız üretim aşamaları sonucu; sınırlı miktarda ama yüksek kalitede zeytinyağı elde ederiz. Zeytinyağı üretimimiz ana hatlarıyla aşağıdaki aşamalardan oluşur:


- Zeytinler elenir ve yıkanır

- Zeytinler kırılır

- Zeytin hamuru yoğurulur

- Hamuru oluşturan bitkisel su, küspe (prina) ile zeytinyağı ayrıştırılır.


Azami aromayı korumak için yağı filtre etmiyor ve tortunun saklama tanklarının dibine çökmesini bekleyerek doğal sedimentasyon (çökertme) yöntemi kullanıyoruz. Tüm depolama tanklarımız, bulaşma ve kimyevi reaksiyonları engellemek için AISI 316 paslanmaz çelikten imal edilmiş olup oksidasyon sürecinden zeytinyağını korumak için azot gazı altında ve 18-20oC'de saklanır.